MP850-10.0-1%
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MP850-10.0-1%
Manufacturer
Caddock Electronics, Inc.
Package / Case
TO-220-2 Full Pack
Datasheet
Download
Description
RES 10 OHM 1% 50W TO220
Manufacturer :
Caddock Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
POWER DISSIPATED USING HEAT SINK: 50W
Voltage - Rated DC :
300V
Published :
Power Rating :
50W
Lead Pitch :
5.08mm
Max Power Dissipation :
50W
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
-20/ +50ppm/°C
Resistance :
100Ohm
Height :
16.26mm
Termination :
Radial, Solder
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack
Lead Diameter :
640 μm
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR
Lead Length :
12.7mm
Height Seated (Max) :
0.650 16.52mm
Terminal Shape :
Flat
Series :
Kool-Pak®MP800
Packaging :
Tube
Size / Dimension :
0.410Lx0.125W 10.41mmx3.18mm
Voltage - Rated :
300V
Factory Lead Time :
9 Weeks
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Tolerance :
±1%
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Thickness :
254μm
Composition :
Thick Film
Depth :
3.18mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
MP850-10.0-1%
Caddock Electronics, Inc. MP850-10.0-1%
Through Hole FIXED RESISTOR, 100Ohm, Thick Film,