MP2-S048-41M2-C-LR
Mfr.Part #
MP2-S048-41M2-C-LR
Manufacturer
3M
Description
CONN RCPT 48POS PCB
Manufacturer :
3M
Product Category :
Specialized
Factory Lead Time :
10 Weeks
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
1.5A
Number of Positions Loaded :
All
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
48
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Series :
MP2
Pitch :
0.079 2.00mm
Feature :
Board Guide, Guide Pin, Mating Guide, Spacer, Stackable
Contact Finish Thickness :
3.00μin 0.076μm
Contact Finish :
Gold
Number of Rows :
4
Termination :
Solder
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~125°C