MP2-S024-41M1-C-TG30
Mfr.Part #
MP2-S024-41M1-C-TG30
Description
CONN RCPT FUTUREBUS+ 24P EDGE MT
Specialized
Lead Pitch :
2mm
Connector Style :
Futurebus+®
Current Rating (Amps) :
1.5A
Feature :
Board Guide, Board Lock, Spacer
Connector Usage :
Backplane
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Plating :
Gold
Color :
Beige
Termination :
Solder
Current Rating :
1.5A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Contacts :
24
Contact Finish :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Edge, Through Hole
Gender :
Receptacle
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Tube
Pitch :
0.079 2.00mm
Number of Rows :
4
Published :
Number of Positions Loaded :
All
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
24
Mounting Type :
Board Edge, Through Hole, Right Angle
Series :
MetPak™ MP2
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
MetPak™ MP2 Series Receptacle, Female Sockets Solder Gold Beige 30.0μin 0.76μm 24 Positions Pitch: 0.079 2.00mm -55°C~125°C Tube Board Edge, Through Hole, Right Angle