MP-6212-61S-C
Mfr.Part #
MP-6212-61S-C
Description
CONN RCPT FMALE 61P SOLDER CUP
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Flange
Feature :
Dust Cap
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Panel
Number of Positions :
61
Datasheets
MP-6212-61S-C
Amphenol Audio MP-6212-61S-C
Receptacle, Female Sockets Aluminum Die Cast Panel Mount 61 Positions Solder Cup Gold Black Bulk Keyed Bayonet Lock
MP-6212-61S-C Overview
MP-6212-61S-C Features
MP-62 series
MP-6212-61S-C Applications
There are a lot of Amphenol Sine Systems Corp
MP-6212-61S-C Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER