MP-6211-39S-C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MP-6211-39S-C
Manufacturer
Amphenol Audio
Description
CONN RCPT FMALE 39P SOLDER CUP
Manufacturer :
Amphenol Audio
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Audio, Lighting
Termination :
Solder Cup
Number of Positions :
39
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material :
Aluminum Die Cast
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Orientation :
Keyed
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Series :
MP-62
Shielding :
Unshielded
Cable Opening :
0.354 ~ 0.551 (9.00mm ~ 14.00mm)
Color :
Black
Number of Contacts :
39
Shell Finish :
Black
Published :
Insert Material :
Neoprene
Contact Material :
Brass
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Bayonet Lock
Feature :
Backshell, Dust Cap, PG Adapter, Strain Relief
Contact Plating :
Gold
Mount :
CABLE
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
MP-6211-39S-C
Receptacle, Female Sockets Aluminum Die Cast Free Hanging (In-Line) 39 Positions Solder Cup Gold Black Bulk Keyed Bayonet Lock
MP-6211-39S-C Overview
MP-6211-39S-C Features
MP-62 series
MP-6211-39S-C Applications
There are a lot of Amphenol Sine Systems Corp
MP-6211-39S-C Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FEMALE/OUTLET CABLE PLUG, SCREW
    CONN POWER JACK POWER IN
    CONN POWER JACK POWER OUT
    CONN POWER JACK POWER OUT
    MALE/INLET PANEL MOUNT - SPADE L
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER