MP-4164-54S-C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MP-4164-54S-C
Manufacturer
Amphenol Audio
Description
CONN PLUG FMALE 54POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Audio
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Aluminum Die Cast
Mount :
Panel
Current Rating (Amps) :
13A
Number of Contacts :
54
Radiation Hardening :
No
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Material :
Brass
Insert Material :
Neoprene
Shell Finish :
Black
Applications :
Audio, Lighting
Termination :
Crimp, Solder
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
54
Shielding :
Unshielded
Contact Plating :
Gold
Color :
Black
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
Keyed
Feature :
Coupling Nut, Dust Cap
Current Rating :
13A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mounting Feature :
Flange
Series :
MP-41
Datasheets
MP-4164-54S-C
Plug, Female Sockets Aluminum Die Cast Panel Mount 54 Positions Crimp, Solder Gold Black Bulk Keyed Bayonet Lock
MP-4164-54S-C Overview
MP-4164-54S-C Features
MP-41 series
MP-4164-54S-C Applications
There are a lot of Amphenol Sine Systems Corp
MP-4164-54S-C Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FEMALE/OUTLET CABLE PLUG, SCREW
    CONN POWER JACK POWER IN
    CONN POWER JACK POWER OUT
    CONN POWER JACK POWER OUT
    MALE/INLET PANEL MOUNT - SPADE L
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER