MP-4101-54P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MP-4101-54P
Manufacturer
Amphenol Audio
Description
CONN RCPT MALE 54POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Audio
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
54
Contact Material :
Brass
Radiation Hardening :
No
Cable Opening :
0.512 ~ 0.709 (13.00mm ~ 18.00mm)
Current Rating :
13A
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Finish :
Black
Applications :
Audio, Lighting
Shielding :
Unshielded
Orientation :
Keyed
Mount :
CABLE
Series :
MP-41
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Backshell, PG Adapter, Strain Relief
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps) :
13A
Number of Pins :
54
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Insert Material :
Neoprene
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum Alloy
Color :
Black
Number of Contacts :
Termination :
Crimp, Solder
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
MP-4101-54P
Amphenol Audio MP-4101-54P
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 54 Positions Crimp, Solder Gold Black Bulk Keyed Bayonet Lock
MP-4101-54P Overview
Currently, it is packaged in Receptacle, Male Pins.Mounting type Free Hanging (In-Line) is assigned to the device.Packaging the product involves using a Bulk case.Among the products in the MP-41 Series, it is one of the most popular.A device with a 54 pin configuration is equipped with the device.A number of benefits can be derived from the Backshell, PG Adapter, Strain Relief feature of this application.Cable is the mounting point for the part.-55°C~125°C Operating Temperature is used by the device.
MP-4101-54P Features
MP-41 series
MP-4101-54P Applications
There are a lot of Amphenol Sine Systems Corp
MP-4101-54P Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FEMALE/OUTLET CABLE PLUG, SCREW
    CONN POWER JACK POWER IN
    CONN POWER JACK POWER OUT
    CONN POWER JACK POWER OUT
    MALE/INLET PANEL MOUNT - SPADE L
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER