MP-4164-19S-C
Mfr.Part #
MP-4164-19S-C
Manufacturer
Amphenol Audio
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Audio
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Aluminum Die Cast
Current Rating :
13A
Gender :
Male
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
19
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Bayonet Lock
Number of Contacts :
19
Mounting Feature :
Flange
Mount :
Panel
Shielding :
Unshielded
Termination :
Crimp, Solder
Radiation Hardening :
No
Orientation :
Keyed
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating (Amps) :
13A
Insert Material :
Neoprene
Color :
Black
Shell Finish :
Black
Contact Material :
Brass
Feature :
Coupling Nut, Dust Cap
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
MP-41
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Applications :
Audio, Lighting
Datasheets
MP-4164-19S-C
Plug, Female Sockets Aluminum Die Cast Panel Mount 19 Positions Crimp, Solder Gold Black Bulk Keyed Bayonet Lock
MP-4164-19S-C Overview
MP-4164-19S-C Features
MP-41 series
MP-4164-19S-C Applications
There are a lot of Amphenol Sine Systems Corp
MP-4164-19S-C Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FEMALE/OUTLET CABLE PLUG, SCREW
    CONN POWER JACK POWER IN
    CONN POWER JACK POWER OUT
    CONN POWER JACK POWER OUT
    MALE/INLET PANEL MOUNT - SPADE L
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER