MO1CT52R133J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MO1CT52R133J
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
METAL OXIDE POWER TYPE LEADED RE
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Oxide Film
Supplier Device Package :
Axial
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Package Length :
12 mm
KOA Speer
Tolerance :
5 %
Length :
12 mm
Size / Dimension :
0.157 Dia x 0.472 L (4.00mm x 12.00mm)
Diameter :
4 mm
Surface Mount :
No
Technology :
Metal Oxide
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 200 C
Termination Style :
HTS Code :
Power (Watts) :
1W
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Features :
Construction :
Tubular
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
13 kOhms
Mounting Style :
PCB Mount
RoHS :
Details
Subcategory :
Resistors
Maximum Operating Temperature :
+ 200 C
Product :
Metal Oxide Film Resistors
Package / Case :
Product Category :
Metal Oxide Resistors
Package :
Bulk
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height - Seated (Max) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Failure Rate :
Additional Feature :
FLAME PROOF
Series :
MO
Power Rating :
1 W
Packaging :
Cut Tape
Rated Temperature :
70 °C
Working Voltage :
350 V
Product Status :
Last Time Buy
Product Type :
Metal Oxide Resistors
Temperature Coefficient :
200 PPM / C
Packing Method :
TR
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e2
Rated Power Dissipation (P) :
1 W
Number of Terminals :
2
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu) - hot dipped
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Brand :
KOA Speer
Reach Compliance Code :
Compliant
Lead Diameter :
0.8 mm
Datasheets
MO1CT52R133J
FIXED RESISTOR, 13 kOhms, 1W, Metal Oxide Film,