MNS2-9-IN-CM-500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MNS2-9-IN-CM-500
Manufacturer
Monnit
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
ALTA IND AC CURRENT METER 500A
Manufacturer :
Monnit
Product Category :
Current Sensors
Factory Lead Time :
8 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Chassis Mount
Accuracy :
±2%
Current - Supply (Max) :
35mA
Voltage - Supply :
2V~3.8V
Current - Sensing :
500A
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
Module
Sensor Type :
CURRENT SENSOR
Packaging :
Bulk
Frequency :
50Hz~100Hz
For Measuring :
AC
Datasheets
MNS2-9-IN-CM-500
Monnit MNS2-9-IN-CM-500
Current Sensor Sensor -40°C~85°C 2V~3.8V 50Hz~100Hz 500A Accuracy-±2%
MNS2-9-IN-CM-500 Overview
Module packages are used for the safety protection of current sensors. In order to protect these current sensors from damage, they are packaged in the Bulk. They should be capable of supplying a maximum current of 35mA.
MNS2-9-IN-CM-500 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -40°C~85°C
Mounting Type: Chassis Mount
Sensor Type: Current Sensor
Supply Voltage: 2V~3.8V
Frequency: 50Hz~100Hz
Sensing Current: 500A