MNS2-9-IN-CM-150
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MNS2-9-IN-CM-150
Manufacturer
Monnit
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
ALTA INDUSTRIAL WIRELESS AC CURR
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Monnit
Product Category :
Current Sensors
Current - Sensing :
150A
Package / Case :
Module
Sensor Type :
CURRENT SENSOR
For Measuring :
AC
Factory Lead Time :
6 Weeks
Accuracy :
±2%
Frequency :
50Hz~100Hz
Voltage - Supply :
2V~3.8V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Current - Supply (Max) :
35mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
MNS2-9-IN-CM-150
Monnit MNS2-9-IN-CM-150
Current Sensor Sensor -40°C~85°C 2V~3.8V 50Hz~100Hz 150A Accuracy-±2%
MNS2-9-IN-CM-150 Overview
The current sensors are put into Module packages for safety protection. These current sensors are packaged in the Bulk to protect the devices from damage. The maximum current supplied by these current sensors should be 35mA.
MNS2-9-IN-CM-150 Features
Moisture Sensitivity Level: Not Applicable
Operating Temperature: -40°C~85°C
Mounting Type: Chassis Mount
Sensor Type: Current Sensor
Supply Voltage: 2V~3.8V
Frequency: 50Hz~100Hz
Sensing Current: 150A