MNG18-8FLK
Mfr.Part #
MNG18-8FLK
Description
CONN SPADE TERM 18-22AWG #8 RED
Product Category :
Spade Connectors
Width - Outer Edges :
0.300 7.62mm
Length - Overall :
0.870 22.10mm
Mount :
Free Hanging
Length :
22.098mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length - Ring Center to Termination :
0.250 6.35mm
Color :
Red
Body Material :
Copper
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Diameter :
0.145 (3.68mm)
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Depth :
7.62mm
Contact Plating :
Tin
Body Plating :
Tin
Terminal Type :
Spring, Snap
Contact Finish :
Termination :
Crimp
Stud/Tab Size :
8 Stud
Insulation :
Insulated
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon
Factory Lead Time :
3 Weeks
Contact Material :
Copper, ETP
Length - Termination :
0.440 11.18mm
Wire Gauge (Max) :
22 AWG