MNG10-10FBK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MNG10-10FBK
Manufacturer
3M
Description
CONN SPADE TERM 10-12AWG #10 YEL
Manufacturer :
3M
Product Category :
Spade Connectors
Contact Material :
Copper, ETP
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon
Insulation Diameter :
0.250 (6.35mm)
Series :
Scotchlok™
Wire Gauge (Min) :
10 AWG
Length - Termination :
0.550 13.97mm
Packaging :
Bulk
Length - Overall :
1.030 26.16mm
Mount :
Free Hanging
Length :
26.162mm
Color :
Yellow
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
3 Weeks
Contact Finish :
Tin
Terminal Type :
Standard
Termination :
Crimp
Wire Gauge :
10-12 AWG
Insulation :
Insulated
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length - Ring Center to Termination :
0.290 7.37mm
Stud/Tab Size :
10 Stud
Wire Gauge (Max) :
12 AWG
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Width - Outer Edges :
0.320 8.13mm