MNG18-8FBK
Mfr.Part #
MNG18-8FBK
Description
CONN SPADE TERM 18-22AWG #8 RED
Product Category :
Spade Connectors
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Length - Termination :
0.440 11.18mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Type :
Standard
Insulation Diameter :
0.145 (3.68mm)
Contact Material :
Copper, ETP
Length - Overall :
0.840 21.34mm
Length - Ring Center to Termination :
0.250 6.35mm
Series :
Scotchlok™
Mount :
Free Hanging
Wire Gauge :
18-22 AWG
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Red
Depth :
7.62mm
Contact Plating :
Tin
Width - Outer Edges :
0.300 7.62mm
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Packaging :
Bulk
Body Material :
Copper
Stud/Tab Size :
8 Stud
Insulation :
Insulated
Length :
21.336mm