MNG14-180DMK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MNG14-180DMK
Manufacturer
3M
Description
CONN TERM PIN 14-16AWG CRIMP
Manufacturer :
3M
Product Category :
Barrel, Bullet Connectors
Termination :
Crimp
Series :
Scotchlok™
Published :
Insulation Diameter :
0.190 (4.83mm)
Diameter - Barrel :
0.180 (4.57mm)
Length - Overall :
0.870 22.10mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Wire Gauge :
14-16 AWG
Wire Gauge (Max) :
16 AWG
Length :
22.098mm