MNG10-6FLK
Mfr.Part #
MNG10-6FLK
Description
CONN SPADE TERM 10-12AWG #6 YEL
Product Category :
Spade Connectors
Length - Ring Center to Termination :
0.280 7.11mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Published :
Width - Outer Edges :
0.280 7.11mm
Insulation Diameter :
0.250 (6.35mm)
Length - Overall :
1.030 26.16mm
Wire Gauge (Max) :
12 AWG
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon
Depth :
7.11mm
Weight :
1.026026kg
Stud/Tab Size :
6 Stud
Wire Gauge (Min) :
10 AWG
1 (Unlimited)
Length - Termination :
0.550 13.97mm
Terminal Type :
Spring, Snap
Length :
26.162mm