MM60-52B1-E1-R650
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MM60-52B1-E1-R650
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN PCI EXP MIN FML 52POS 0.031
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Edgeboard Connectors
Length :
25mm
Current Rating :
500mA
Number of Positions :
52
Card Type :
PCI Express Mini Card
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
Termination :
Solder
Gender :
FEMALE
Manufacturer Package Identifier :
MM60-52B1-E1-R650
Mount :
Surface Mount
Connector Type :
Socket
Feature :
Board Guide
Published :
Material - Insulation :
Thermoplastic
Card Thickness :
0.039 1.00mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Height :
5.9mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Finish :
Gold
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Rows :
2
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
Row Spacing :
800 µm
Housing Material :
Plastic
Contact Resistance :
55mOhm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Width :
10mm
Read Out :
Dual
Pitch :
0.031 0.80mm