MM3Z24VB
Mfr.Part #
MM3Z24VB
Description
DIODE ZENER 24V 200MW SOD323F
Max Power Dissipation :
200mW
Voltage Tol-Max :
2%
Test Current :
5mA
Reference Voltage :
24V
Impedance-Max :
65Ohm
Zener Voltage :
24V
Length :
1.3mm
Width :
1.7mm
Power Dissipation :
200mW
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 10mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
45nA @ 16.8V
Impedance :
65Ohm
Tolerance :
±2%
Voltage Tolerance :
2%
Base Part Number :
MM3Z24
Package / Case :
SC-90, SOD-323F
Lead Free :
Lead Free
Height :
1mm
Number of Pins :
Datasheets
MM3Z24VB
onsemi MM3Z24VB
ZENER DIODE 65Ohm ±2% 24V 45nA @ 16.8V -65°C~150°C 200mW 2 Terminations SC-90, SOD-323F
MM3Z24VB Overview
A reverse leakage current of 45nA @ 16.8V is required to supply this electrical device.Voltage (Tol) is limited to 2%.45nA is the maximum reverse leakage current.1V @ 10mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
MM3Z24VB Features
reverse leakage current of 45nA @ 16.8V
45nA @ 16.8V is the maximum voltage (Tol)