MM3Z10VT1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MM3Z10VT1
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SC-76, SOD-323
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 10V 200MW SOD-323
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Factory Lead Time :
8 Weeks
Impedance :
20Ohm
Zener Voltage :
10V
Width :
1.3462mm
REACH SVHC :
No SVHC
Material :
Plastic
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
200mW
ESD Protection :
yes
Breakdown Voltage :
10.6V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Dissipation :
200mW
Number of Terminations :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
ECCN Code :
EAR99
Contact Plating :
Tin
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
HTS Code :
Base Part Number :
MM3Z10
Tolerance :
±6%
Published :
Package / Case :
SC-76, SOD-323
Voltage Tolerance :
6%
Radiation Hardening :
No
Test Current :
5mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 8V
Forward Voltage :
900mV
Zener Current :
10mA
Mounting Type :
Surface Mount
Reference Voltage :
10V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Working Voltage :
10V
Surface Mount :
yes
Impedance-Max :
20Ohm
Power - Max :
300mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reverse Current :
100nA
Length :
1.778mm
Height :
990.6μm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Number of Elements :
1
Terminal Form :
Gull wing
Polarity :
Unidirectional
Element Configuration :
Single
Number of Pins :
2
Pin Count :
Voltage - Rated DC :
10V
Voltage Tol-Max :
6%
Power Rating :
200mW
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Terminal Position :
Dual
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Diode Type :
ZENER DIODE
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Datasheets
MM3Z10VT1
onsemi MM3Z10VT1
ZENER DIODE 20Ohm ±6% 10V 100nA @ 8V -65°C~150°C 200mW 2 Terminations SC-76, SOD-323
MM3Z10VT1G Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 100nA @ 8V.A voltage of 6% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Reverse leakage current reaches a maximum of 100nA.The design flexibility of this device is extremely high since its zener current is 10mA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 900mV @ 10mA must be supplied.If you want this device to work properly, you should set the peak reverse voltage to 100nA.
MM3Z10VT1G Features
reverse leakage current of 100nA @ 8V
100nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 10mA