MLZ1608N2R2LT000
Mfr.Part #
MLZ1608N2R2LT000
Description
FIXED IND 2.2UH 500MA 180MOHM SM
Multilayer
Case Code (Imperial) :
Inductance :
2.2μH
Published :
Current - Saturation :
110mA
DC Resistance (DCR) :
180mOhm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Test Frequency :
2MHz
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Current-Max :
0.5A
Number of Terminations :
2
Material - Core :
Ferrite
Current Rating :
500mA
Height Seated (Max) :
0.037 0.95mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Inductance Frequency - Test :
2MHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Number of Functions :
1
0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant :
120MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
Shielding :
No
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Datasheets
MLZ1608N2R2LT000
TDK Corporation MLZ1608N2R2LT000
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD