MLS331M250EA0D
Mfr.Part #
MLS331M250EA0D
Package / Case
FlatPack, Tabbed
Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V FLATPACK
ESR (Equivalent Series Resistance) :
399mOhm @ 120Hz
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current @ High Frequency :
6.3A @ 20kHz
Factory Lead Time :
17 Weeks
Lead Pitch :
25.4mm
HTS Code :
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Leakage Current :
2nA
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
330µF
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
10000 hours
Voltage - Rated DC :
250V
Series :
MLS
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm
Mount :
Chassis Mount
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Published :
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
JESD-609 Code :
e0
Mounting Type :
Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency :
5A @ 120Hz
Package / Case :
FlatPack, Tabbed
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Radial
Length :
44.45mm
Height :
12.7mm
Ripple Current :
5A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Datasheets
MLS331M250EA0D
Cornell Dubilier Electronics MLS331M250EA0D
MLS 330μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 5A 2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm -55°C~125°C Polar 25.4mm FlatPack, Tabbed