MLS331M250EA0C
Mfr.Part #
MLS331M250EA0C
Package / Case
FlatPack
Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V FLATPACK
Ripple Current @ High Frequency :
6.3A @ 20kHz
HTS Code :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
399mOhm @ 120Hz
JESD-609 Code :
e0
Package / Case :
FlatPack
Lead Length :
38mm
Leakage Current :
2nA
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
5A @ 120Hz
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Capacitance :
330µF
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
28 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
44mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
PCB, Through Hole
Ripple Current :
5A
Series :
MLS
Height :
12.7mm
Polarization :
Polar
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Termination :
Radial
Dielectric Material :
Aluminium
Life (Hours) :
10000 hours
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Voltage - Rated DC :
250V
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Diameter :
1.016 mm
Published :
Lead Pitch :
25.4mm
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Voltage :
250V
Datasheets
MLS331M250EA0C
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics MLS331M250EA0C from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:FlatPack, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:2, Voltage:250V, MLS331M250EA0C pinout, MLS331M250EA0C datasheet PDF, MLS331M250EA0C amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics MLS331M250EA0C ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Cornell Dubilier Electronics MLS331M250EA0C
MLS 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 5A 2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm -55°C~125°C Polar 25.4mm FlatPack