MLRLJ103SB5105MFNA01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLRLJ103SB5105MFNA01
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0204 (0510 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0204
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Ratings :
Size / Dimension :
0.020" L x 0.039" W (0.52mm x 1.00mm)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Features :
Low ESL (Reverse Geometry)
Lead Spacing :
Tolerance :
±20%
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Brand :
Failure Rate :
Subcategory :
Capacitors
Capacitance :
1 µF
Voltage - Rated :
6.3V
Product Type :
Ceramic Capacitors
Base Product Number :
MLRLJ10
Temperature Coefficient :
X5R
Applications :
Bypass, Decoupling, Medical, Non-Critical
Series :
MLRL
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Package / Case :
0204 (0510 Metric)
Thickness (Max) :
0.014" (0.35mm)
TAIYO YUDEN MLRLJ103SB5105MFNA01
MLRL 1 μF 6.3V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.020" L x 0.039" W (0.52mm x 1.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0204 (0510 Metric)