MLRLA165SC6475MTNA01
Mfr.Part #
MLRLA165SC6475MTNA01
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0306 (0816 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 4V X6S 0306
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Base Product Number :
MLRLA16
Product Status :
Active
Lead Style :
Temperature Coefficient :
X6S
Brand :
Series :
MLRL
Features :
Low ESL (Reverse Geometry)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.031" L x 0.063" W (0.80mm x 1.60mm)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Product Type :
Ceramic Capacitors
Failure Rate :
Voltage - Rated :
4V
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Ratings :
Package :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0306 (0816 Metric)
Capacitance :
4.7 µF
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Subcategory :
Capacitors
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
±20%
Applications :
Bypass, Decoupling, Medical, Non-Critical
RoHS :
Details
TAIYO YUDEN MLRLA165SC6475MTNA01
MLRL 4.7 μF 4V Ceramic Capacitor ±20% X6S 0.031" L x 0.063" W (0.80mm x 1.60mm) -55°C ~ 105°C Surface Mount, MLCC 0306 (0816 Metric)