MLR474K100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLR474K100
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 100VDC RAD
Stock
117
In Stock :
117
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Film Capacitors
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
MLR
Tolerance :
±10%
NTE Electronics
Lead Spacing :
0.591
RoHS :
No
Package :
Bag
Height - Seated (Max) :
0.531 (13.50mm)
Package / Case :
Radial
Package Type :
Radial Oval
Features :
Lead Length :
0.73
Negative Tolerance :
10%
Package Quantity :
1
Lead Diameter :
0.024
Product Status :
Active
Size Code :
Dielectric Material :
Polyester
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Composition :
Mylar
Number of Terminals :
2
Terminal Pitch :
15 mm
ECCN Code :
EAR99
Termination :
PC Pins
Voltage Rating - DC :
100V
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Height :
12 mm
Positive Tolerance :
10%
Width :
6 mm
HTS Code :
Size / Dimension :
0.709 L x 0.236 W (18.00mm x 6.00mm)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Voltage Rating - AC :
65V
Rated (AC) Voltage (URac) :
65 V
Length :
18 mm
Ratings :
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
470n Farads
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
MLR474K100
NTE Electronics, Inc. MLR474K100
MLR 470n Farads Capacitor ±10% Through Hole 0.709 L x 0.236 W (18.00mm x 6.00mm) -55°C ~ 85°C Radial
MLR474K100 Overview
Set URdc to 100 V as the rated voltage (DC).When operating at -55°C ~ 85°C, high efficiency can be achieved.
MLR474K100 Features
an operating temperature of -55°C ~ 85°C