MLR405K400
Mfr.Part #
MLR405K400
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
CAP FILM 4UF 10% 400VDC RADIAL
Stock
491
In Stock :
491
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Film Capacitors
Features :
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Composition :
Mylar
Terminal Pitch :
31 mm
Lead Length :
0.73
NTE Electronics
Voltage Rating - AC :
200V
Voltage Rating - DC :
400V
Width :
23.5 mm
Ratings :
Package Quantity :
1
Rated (AC) Voltage (URac) :
200 V
Height - Seated (Max) :
1.319" (33.50mm)
Package :
Bag
Lead Diameter :
0.031
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Positive Tolerance :
10%
Number of Terminals :
2
Package Type :
Radial Oval
Termination :
PC Pins
ECCN Code :
EAR99
Series :
MLR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
4 μF
RoHS :
No
Size / Dimension :
1.457" L x 0.925" W (37.00mm x 23.50mm)
Lead Spacing :
1.220" (31.00mm)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400 V
Dielectric Material :
Polyester
Length :
37 mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Height :
32 mm
Negative Tolerance :
10%
Tolerance :
±10%
Datasheets
MLR405K400
NTE Electronics, Inc. MLR405K400
MLR FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 1.457 L x 0.925 W 37.00mm x 23.50mm ±10% 4muF