MLR394K630
Mfr.Part #
MLR394K630
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
CAP FILM 0.39UF 10% 630VDC RAD
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Film Capacitors
Package Type :
Radial Oval
Length :
30 mm
Positive Tolerance :
10%
Height :
22 mm
Tolerance :
±10%
Ratings :
Negative Tolerance :
10%
Series :
MLR
Capacitance :
0.39 µF
Width :
13 mm
HTS Code :
Package :
Bag
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Terminal Pitch :
27.5 mm
Package Quantity :
1
Height - Seated (Max) :
0.925" (23.50mm)
Features :
Size / Dimension :
1.181" L x 0.512" W (30.00mm x 13.00mm)
RoHS :
No
Dielectric Material :
Polyester
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Number of Terminals :
2
Rated (AC) Voltage (URac) :
250 V
Lead Diameter :
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC :
630V
ECCN Code :
EAR99
Lead Length :
0.73
Product Status :
Active
Voltage Rating - AC :
250V
Termination :
PC Pins
Applications :
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630 V
NTE Electronics
Reach Compliance Code :
Unknown
Composition :
Mylar
Datasheets
MLR394K630
NTE Electronics, Inc. MLR394K630
MLR FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 1.181 L x 0.512 W 30.00mm x 13.00mm ±10% 0.39muF