MLR333K630
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLR333K630
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.033UF 10% 630VDC RAD
Stock
64
In Stock :
64
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Film Capacitors
Package Type :
Radial Oval
NTE Electronics
Capacitance :
33n Farads
Weight :
4.535924 g
Package :
Bag
Package / Case :
Radial
Height :
6.35 mm
Lead Spacing :
0.591
Terminal Pitch :
15 mm
Negative Tolerance :
10%
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Composition :
Mylar
Product Status :
Active
Mounting Type :
Through Hole
Reach Compliance Code :
Unknown
Rated (AC) Voltage (URac) :
250 V
Number of Terminals :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
HTS Code :
Dielectric Material :
Polyester
RoHS :
No
Min Operating Temperature :
-55 °C
ECCN Code :
EAR99
Voltage Rating - DC :
630V
Size / Dimension :
0.709 L x 0.276 W (18.00mm x 7.00mm)
Lead Pitch :
15 mm
Max Operating Temperature :
85 °C
Voltage Rating - AC :
250V
Termination :
PC Pins
Lead Diameter :
0.024
Ratings :
Mount :
Through Hole
Series :
MLR
Tolerance :
10 %
Height - Seated (Max) :
0.531 (13.50mm)
Lead Length :
0.73
Applications :
GENERAL PURPOSE
Positive Tolerance :
10%
Length :
38.1 mm
Width :
19.05 mm
Features :
Size Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630 V
Datasheets
MLR333K630
NTE Electronics, Inc. MLR333K630
MLR 33n Farads Capacitor 10 % Through Hole 0.709 L x 0.276 W (18.00mm x 7.00mm) -55°C ~ 85°C 15 mm Radial
MLR333K630 Overview
The rated (DC) voltage (URdc) of the device should be set at 630 V.The operating temperature should be maintained at -55°C ~ 85°C for high efficiency.
MLR333K630 Features
an operating temperature of -55°C ~ 85°C