MLP221M350EA0D
Mfr.Part #
MLP221M350EA0D
Package / Case
FlatPack, Tabbed
Description
CAP ALUM 220UF 20% 350V FLATPACK
Ripple Current @ High Frequency :
1.8A @ 20kHz
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Width :
44.45mm
Capacitance :
220μF
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.6A @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
FlatPack, Tabbed
Size / Dimension :
2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Ripple Current :
1.6A
Lead Pitch :
25.4mm
Mount :
Chassis Mount
Factory Lead Time :
17 Weeks
Length :
50.8mm
Height :
12.7mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
683mOhm @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
350V
Datasheets
MLP221M350EA0D
Cornell Dubilier Electronics MLP221M350EA0D
MLP 220μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.6A 2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm -40°C~85°C Polar 25.4mm FlatPack, Tabbed