MLP221M350EA0C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLP221M350EA0C
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
FlatPack
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 350V FLATPACK
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Factory Lead Time :
17 Weeks
JESD-609 Code :
e0
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mount :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Pbfree Code :
No
Mounting Type :
Through Hole
Width :
44.45mm
Polarization :
Polar
Ripple Current :
1.6A
Height :
12.7mm
Lead Pitch :
25.4mm
Leakage Current :
2nA
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Size / Dimension :
2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
350V
Termination :
Radial
Capacitance :
220μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Published :
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
MLP
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ High Frequency :
1.8A @ 20kHz
Life (Hours) :
2000 hours
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
683mOhm @ 120Hz
Lead/Base Style :
Straight
Ripple Current @ Low Frequency :
1.6A @ 120Hz
Length :
50.8mm
Package / Case :
FlatPack
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
MLP221M350EA0C
Cornell Dubilier Electronics MLP221M350EA0C
MLP 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.6A 2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm -40°C~85°C Polar 25.4mm FlatPack