MLP212M080EA0C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLP212M080EA0C
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
FlatPack
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2100UF 20% 80V FLATPACK
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
MLP
Lead/Base Style :
Straight
Voltage - Rated DC :
80V
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
72mOhm @ 120Hz
Terminal Shape :
Wire
Length :
50.8mm
Leakage Current :
2nA
Size / Dimension :
2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm
Pbfree Code :
No
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
21 Weeks
Width :
44.45mm
Capacitance :
2100μF
HTS Code :
Polarization :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current :
4.9A
Ripple Current @ High Frequency :
5.7A @ 20kHz
JESD-609 Code :
e0
Ripple Current @ Low Frequency :
4.9A @ 120Hz
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Life (Hours) :
2000 hours
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
12.7mm
Published :
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Termination :
Radial
Package / Case :
FlatPack
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
25.4mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Tolerance :
±20%
Datasheets
MLP212M080EA0C
Cornell Dubilier Electronics MLP212M080EA0C
MLP 2100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.9A 2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm -55°C~85°C Polar 25.4mm FlatPack