MLP201M400EA1D
Mfr.Part #
MLP201M400EA1D
Package / Case
FlatPack, Tabbed
Description
CAP ALUM 200UF 20% 400V FLATPACK
Voltage - Rated DC :
400V
Height :
12.7mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.6A @ 20kHz
Mounting Type :
Chassis Mount
HTS Code :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
25.4mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Mount :
Chassis Mount
Tolerance :
±20%
Capacitance :
200μF
Size / Dimension :
2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
882mOhm @ 120Hz
Width :
44.45mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.4A @ 120Hz
Length :
50.8mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current :
1.4A
Package / Case :
FlatPack, Tabbed
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Datasheets
MLP201M400EA1D
Cornell Dubilier Electronics MLP201M400EA1D
MLP 200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.4A 2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm -40°C~85°C Polar 25.4mm FlatPack, Tabbed