MLP201M400EA0C
Mfr.Part #
MLP201M400EA0C
Package / Case
FlatPack
Description
CAP ALUM 200UF 20% 400V FLATPACK
Ripple Current :
1.4A
Lead Pitch :
25.4mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Capacitance :
200μF
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Length :
50.8mm
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
1.6A @ 20kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Height :
12.7mm
Mounting Type :
Through Hole
Width :
44.45mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Voltage - Rated DC :
400V
Ripple Current @ Low Frequency :
1.4A @ 120Hz
Package / Case :
FlatPack
ESR (Equivalent Series Resistance) :
882mOhm @ 120Hz
Datasheets
MLP201M400EA0C
Cornell Dubilier Electronics MLP201M400EA0C
MLP 200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.4A 2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm -40°C~85°C Polar 25.4mm FlatPack