MLP201M400EA0A
Mfr.Part #
MLP201M400EA0A
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
FlatPack, Tabbed
Description
CAP ALUM 200UF 20% 400V FLATPACK
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead/Base Style :
Straight
Leakage Current :
2nA
Pbfree Code :
No
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Pitch :
25.4mm
Voltage - Rated DC :
400V
JESD-609 Code :
e0
Height :
12.7mm
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
44.45mm
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Termination :
Radial
Package / Case :
FlatPack, Tabbed
Size / Dimension :
2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm
Polarization :
Polar
Published :
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.4A @ 120Hz
Life (Hours) :
2000 hours
HTS Code :
Capacitance :
200μF
Factory Lead Time :
21 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
882mOhm @ 120Hz
Mount :
Chassis Mount
Series :
MLP
Ripple Current :
1.4A
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Ripple Current @ High Frequency :
1.6A @ 20kHz
Length :
50.8mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Shape :
Wire
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Datasheets
MLP201M400EA0A
Cornell Dubilier Electronics MLP201M400EA0A
MLP 200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.4A 2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm -40°C~85°C Polar 25.4mm FlatPack, Tabbed