MLP162M100EA1D
Mfr.Part #
MLP162M100EA1D
Package / Case
FlatPack, Tabbed
Description
CAP ALUM 1600UF 20% 100V FLATPCK
Mount :
Chassis Mount
Height :
12.7mm
Lead Pitch :
25.4mm
Ripple Current @ Low Frequency :
4.7A @ 120Hz
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Width :
44.45mm
Ripple Current @ High Frequency :
5.6A @ 20kHz
Tolerance :
±20%
Length :
50.8mm
Capacitance :
1600μF
Package / Case :
FlatPack, Tabbed
Size / Dimension :
2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
76mOhm @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
100V
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Ripple Current :
4.7A
Factory Lead Time :
17 Weeks
Datasheets
MLP162M100EA1D
Cornell Dubilier Electronics MLP162M100EA1D
MLP 1600μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 4.7A 2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm -55°C~85°C Polar 25.4mm FlatPack, Tabbed