MLP123M025EA0A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLP123M025EA0A
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
FlatPack, Tabbed
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 25V FLATPCK
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Factory Lead Time :
21 Weeks
HTS Code :
Polarization :
Polar
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Leakage Current :
2nA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case :
FlatPack, Tabbed
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Lead/Base Style :
Straight
Published :
Height :
12.7mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
57mOhm @ 120Hz
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Life (Hours) :
2000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
25V
Capacitance :
12000µF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
6.1A @ 20kHz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
No
Length :
50.8mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency :
5.5A @ 120Hz
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Packaging :
Bulk
Mount :
Chassis Mount
Series :
MLP
Width :
44.45mm
Termination :
Radial
Ripple Current :
5.5A
Lead Pitch :
25.4mm
Datasheets
MLP123M025EA0A
Cornell Dubilier Electronics MLP123M025EA0A
MLP 12000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 5.5A 2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm -55°C~85°C Polar 25.4mm FlatPack, Tabbed