MLP113M050EB0A
Mfr.Part #
MLP113M050EB0A
Package / Case
FlatPack, Tabbed
Description
CAP ALUM 11000UF 20% 50V FLATPCK
Stock
507
In Stock :
507
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Ripple Current :
8.3A
Capacitance :
11000μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
36mOhm
Radiation Hardening :
No
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Polarity :
POLARIZED
Dielectric Material :
Aluminium
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Mount :
Chassis Mount, PCB
Factory Lead Time :
21 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Published :
2005
Mounting Type :
Chassis Mount
Lead Pitch :
25.4mm
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Width :
44.45mm
Depth :
12.7mm
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated DC :
50V
Voltage :
50V
Height :
76.2mm
Lead Diameter :
1.02 mm
Packaging :
Tray
Package / Case :
FlatPack, Tabbed
Size / Dimension :
3.000Lx1.750W 76.20mmx44.45mm
Datasheets
MLP113M050EB0A
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics MLP113M050EB0A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~85°C, Mounting Type:Chassis Mount, Voltage:50V, Package / Case:FlatPack, Tabbed, MLP113M050EB0A pinout, MLP113M050EB0A datasheet PDF, MLP113M050EB0A amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics MLP113M050EB0A ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Cornell Dubilier Electronics MLP113M050EB0A
MLP 11000μF Capacitor ±20% Tray Chassis Mount 8.3A 3.000Lx1.750W 76.20mmx44.45mm -55°C~85°C 25.4mm FlatPack, Tabbed