MLL1300S
Mfr.Part #
MLL1300S
Manufacturer
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Description
SWITCH SLIDE SP3T 300MA 4V
Manufacturer :
Product Category :
Series :
MLL
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-20°C~85°C
Switch Function :
On-On-On
Published :
Termination Style :
Gull wing
Electrical Life :
10,000 Cycles
Mechanical Life :
10,000 Cycles
Current Rating (Amps) :
300mA DC
Contact Timing :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Feature :
Epoxy Sealed Terminals
Actuator Type :
Standard
Actuator Length :
1.50mm
Packaging :
Bulk
Actuator Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Force :
150gf
Factory Lead Time :
17 Weeks
Contact Finish :
Silver
Circuit :
SP3T
Voltage - Rated DC :
4V
Datasheets
MLL1300S
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches MLL1300S
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN HSG ARINC 24POS NAT PNL MNT
    CONN NUT
    SCSI .050 REC ASS'Y 20P PB-FRE
    CONN PLUG 40POS SMD GOLD
    CONN RCPT 120POS SMD GOLD