MLL1200STR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLL1200STR
Manufacturer
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Package / Case
SMD/SMT
Datasheet
Download
Description
SWITCH SLIDE SPDT 300MA 4V
Manufacturer :
Product Category :
Throw Configuration :
SPDT
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish :
Silver
Max Voltage Rating (DC) :
4V
Number of Positions :
2
Series :
MLL
Factory Lead Time :
17 Weeks
Current Rating (Amps) :
300mA DC
Min Operating Temperature :
-20°C
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Actuator Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Termination Style :
Gull wing
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
85°C
Package / Case :
SMD/SMT
Mechanical Life :
10,000 Cycles
Contact Plating :
Silver
Contact Timing :
NOT SPECIFIED
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
RIGHT ANGLE
Switch Travel :
1.50mm
Termination :
Gull Wing, Solder
Contact Current Rating :
300mA
Electrical Life :
10,000 Cycles
ELV :
Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Current Rating :
300mA
Length :
6.70052mm
Actuator Type :
Standard
Contact Resistance :
70mOhm
Operating Temperature :
-20°C~85°C
Type :
Switch
Mount :
Surface Mount
Published :
Voltage - Rated DC :
4V
Operating Force :
150gf
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Actuator Length :
1.50mm
Feature :
Epoxy Sealed Terminals
Circuit :
SPDT
Switch Function :
On-On
Width :
2.7mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
MLL1200STR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN HSG ARINC 24POS NAT PNL MNT
    CONN NUT
    SCSI .050 REC ASS'Y 20P PB-FRE
    CONN PLUG 40POS SMD GOLD
    CONN RCPT 120POS SMD GOLD