MLH300PSB01B
Mfr.Part #
MLH300PSB01B
Description
SENSOR AMP 300PSI 4-20MA OUT
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Supply :
9.5V~30V
Maximum Pressure :
900PSI (6205.28kPa)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pressure Sensing Mode :
Gage
Output :
4 mA ~ 20 mA
Unknown
Max Pressure :
900 PSI
Accuracy :
±0.25%
Width :
27mm
Operating Pressure :
300PSI (2068.43kPa)
Additional Feature :
IP 65, REVERSE VOLTAGE PROTECTION
Pressure Type :
Sealed Gauge
Response Time :
2 ms
Height :
55mm
Lead Free :
Lead Free
Length :
31.16mm
Output Current :
20mA
Termination Style :
Packard Metripak 150
Package / Case :
Cylinder, Metal
Weight :
57g
MLH
Housing :
Plastic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Port Size :
Male - 1/4 6.35mm NPT
Applications :
Industrial Automation
Mount :
Stud
Sensors/Transducers Type :
PRESSURE SENSOR,STRAIN GUAGE
Packaging :
Bulk
Datasheets
MLH300PSB01B
Introducing Pressure Sensors, Transducers - Industrial Honeywell Sensing and Productivity Solutions MLH300PSB01B from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C, Output:4 mA ~ 20 mA, Package / Case:Cylinder, Metal, Number of Pins:3, MLH300PSB01B pinout, MLH300PSB01B datasheet PDF, MLH300PSB01B amp .Beyond Pressure Sensors, Transducers - Industrial Honeywell Sensing and Productivity Solutions MLH300PSB01B ,we also offer 112CP3-6, P51-200-G-A-I36-20MA-000-000, M7139-200PG-500000, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Honeywell Sensing and Productivity Solutions MLH300PSB01B
MLH Series Sealed Gauge Pressure Sensor Analog Current -40°C~125°C 300PSI (2068.43kPa) Threaded ±0.25% 4 mA ~ 20 mA 9.5V~30V Amplified Output, Temperature Compensated
MLH300PSB01B Overview
Transducers in Cylinder, Metal are included for convenience. For reliable performance, set the temperature of the transducers to -40°C~125°C. Supply voltages of 9.5V~30V are suitable for the transducers. This can only be accomplished by connecting 3 pins to the transducers. Bulk is the package number for this electronic component. The transducers should have a 20mA output current.
MLH300PSB01B Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Package / Case: Cylinder, Metal
Operating Temperature: -40°C~125°C
3 Pins