MLH300BSD14E
Mfr.Part #
MLH300BSD14E
Description
SENSOR SEALED GAUGE 0-300 BAR
Output Type :
Analog Voltage
Output :
0.5 V ~ 4.5 V
Max Supply Current :
17mA
Voltage - Supply :
7V~30V
Output Voltage :
4V
Termination Style :
M12
Maximum Pressure :
8702.26PSI (60000kPa)
Weight :
57g
Accuracy :
±0.25%
Mount :
Stud
Factory Lead Time :
6 Weeks
Feature :
Amplified Output, Temperature Compensated
Max Pressure :
8702.26 PSI
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Port Size :
Male - 1/4 6.35mm BSP
Operating Pressure :
4351.13PSI (30000kPa)
Applications :
Industrial Automation
RoHS Compliant
Nominal Supply Current :
5mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Pressure Type :
Sealed Gauge
Series :
MLH
Datasheets
MLH300BSD14E
Introducing Pressure Sensors, Transducers - Industrial Honeywell Sensing and Productivity Solutions MLH300BSD14E from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Output:0.5 V ~ 4.5 V, Package / Case:Cylinder, Metal, Number of Pins:3, Operating Temperature:-40°C~125°C, MLH300BSD14E pinout, MLH300BSD14E datasheet PDF, MLH300BSD14E amp .Beyond Pressure Sensors, Transducers - Industrial Honeywell Sensing and Productivity Solutions MLH300BSD14E ,we also offer 112CP3-6, P51-200-G-A-I36-20MA-000-000, M7139-200PG-500000, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MLH Series Sealed Gauge Pressure Sensor Analog Voltage -40°C~125°C 4351.13PSI (30000kPa) Threaded ±0.25% 0.5 V ~ 4.5 V 7V~30V Amplified Output, Temperature Compensated
MLH300BSD14E Overview
Cylinder, Metal includes this transducer for convenience. Reliable performance can be assured by setting the transducers to -40°C~125°C. A supply voltage of 7V~30V is sufficient for the transducers to operate well. To make the transducers work, you must connect the pins at 3. A nominal supply current of 5mA can make the transducers operate normally. Transducers must release 4V voltage to work. The current of the transducers should not exceed 17mA, otherwise it will be dangerous.
MLH300BSD14E Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Package / Case: Cylinder, Metal
Operating Temperature: -40°C~125°C
3 Pins