MLF1608E120JT000
Mfr.Part #
MLF1608E120JT000
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
FIXED IND 12UH 10MA 1.8 OHM SMD
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
Current Rating :
10mA
Packing Method :
TR, 7 INCH
Rated Current-Max :
0.01A
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
ROHS3 Compliant
Q @ Freq :
30 @ 2MHz
Factory Lead Time :
10 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Inductance Frequency - Test :
2MHz
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.037 0.95mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Frequency - Self Resonant :
25MHz
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Shielding :
Shielded
Number of Terminations :
2
Material - Core :
Ferrite
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductance :
12μH
Test Frequency :
2MHz
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
yes
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Type :
Multilayer
DC Resistance (DCR) :
1.8Ohm Max
Datasheets
MLF1608E120JT000
TDK Corporation MLF1608E120JT000
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD