ML75R0FE-R52
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ML75R0FE-R52
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 75 OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Terminal Shape :
Wire
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mount :
Through Hole
Published :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Min Operating Temperature :
70°C
Max Power Dissipation :
500mW
Composition :
Metal Film
Resistance :
75Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
155°C
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Series :
Metal Devil® ML
Voltage - Rated DC :
700V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
350V
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
500mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Axial
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Construction :
Epoxy Coated
Diameter :
3mm
Datasheets
ML75R0FE-R52
Through Hole FIXED RESISTOR, 75Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,