MKP2D021001B00JSSD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP2D021001B00JSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
MKP 2 0.01 UF 100 VDC 3X7.5X7.2
Stock
448
In Stock :
448
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
10nF
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Tin (Sn)
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Dissipation Factor :
0.5 %
Voltage - Rated DC :
100V
Length :
7.2mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V): 63
Lead Pitch :
5mm
Lead Diameter :
500 µm
Min Operating Temperature :
-55°C
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Tolerance :
5%
Height :
7.5mm
Voltage - Rated AC :
63V
Width :
3mm
Terminal Shape :
Wire
Type :
GENERAL PURPOSE
Depth :
3mm
Package / Case :
Radial
Max Operating Temperature :
100°C
Surface Mount :
No
Size Code :
2812
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Dielectric :
PP
Datasheets
MKP2D021001B00JSSD
10nF Film Capacitor 5% Radial 100V-DC 63V-AC