MK1001FE-R52
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MK1001FE-R52
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1K OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
250mW
Package / Case :
Axial
Voltage - Rated :
250V
Min Operating Temperature :
70°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Construction :
Epoxy Coated
Published :
Diameter :
2.5mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
155°C
Resistance :
1kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR
Composition :
Metal Film
Series :
Metal Devil® MK
Max Power Dissipation :
250mW
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
500V
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.098Diax0.268L 2.50mmx6.80mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
MK1001FE-R52
Through Hole FIXED RESISTOR, 1kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,