MJSV-34PL99
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MJSV-34PL99
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN HEADER VERT 34POS
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Headers, Male Pins
Applications :
Contact Length - Post :
0.090 2.29mm
Ingress Protection :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Insulation Color :
Black
Number of Rows :
3
Base Product Number :
MJSV
Series :
MJS
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Fastening Type :
Threaded
Overall Contact Length :
Row Spacing - Mating :
Contact Type :
Male Pin
Material Flammability Rating :
Contact Length - Mating :
Subcategory :
D-Sub Connectors
Current Rating (Amps) :
3A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Post :
Contact Finish - Post :
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Style :
Board to Cable/Wire
Termination :
Solder
Package :
Bulk
Pitch - Mating :
Features :
Number of Positions :
34
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Shape :
Circular
Voltage - Rated :
400V
Connector Type :
Header
Mated Stacking Heights :
Voltage Rating :
400V
Insulation Height :
0.330 8.38mm
Published :
Current Rating :
3A
Factory Lead Time :
9 Weeks
Brand :
Packaging :
Bulk
Product Status :
Active
Number of Positions Loaded :
All
Datasheets
MJSV-34PL99
MJS Series 3-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polyphenylene Sulfide (PPS) 34-Position Board to Cable/Wire 0.330 8.38mm Height