MJSV-34PL93
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MJSV-34PL93
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN HEADER VERT 34POS
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Headers, Male Pins
Insulation Color :
Black
Series :
MJS
Row Spacing - Mating :
Voltage - Rated :
400V
Current Rating (Amps) :
3A
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Ingress Protection :
Applications :
Features :
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Subcategory :
D-Sub Connectors
Number of Rows :
3
Brand :
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Finish - Post :
Product Status :
Active
Number of Positions Loaded :
All
Base Product Number :
MJSV
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Shape :
Circular
Package :
Bulk
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Contact Type :
Male Pin
Contact Length - Mating :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Termination :
Solder
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pitch - Mating :
Overall Contact Length :
Material Flammability Rating :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Finish Thickness - Post :
Insulation Height :
0.330 8.38mm
Mated Stacking Heights :
Number of Positions :
34
Current Rating :
3A
Contact Length - Post :
0.090 2.29mm
Connector Type :
Header
Packaging :
Bulk
Voltage Rating :
400V
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
MJSV-34PL93
MJS Series 3-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polyphenylene Sulfide (PPS) 34-Position Board to Cable/Wire 0.330 8.38mm Height