MIC5367-3.3YMT-TR
Mfr.Part #
MIC5367-3.3YMT-TR
Package / Case
6-UFDFN Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 6TMLF
Positive
Input Voltage Range :
2.5, 5.5 V
Base Product Number :
MIC5367
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Min Input Voltage :
2.5V
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Max Input Voltage :
5.5V
Number of Outputs :
1
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
65dB
PSRR :
65dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Surface Mount
Min Output Voltage :
3.3V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Output Voltage :
3.3V
Output Voltage1-Max :
3.399 V
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
HTS Code :
Junction to Ambient :
92.4 °C/W
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Factory Lead Time :
7 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Microchip
Load Regulation :
1 %
Width :
1.6 mm
Line Regulation :
0.3 %
Min Current Limit :
200mA
RoHS :
Details
Tolerance :
3 %
Number of Regulators :
Screening Level :
Extended Industrial
Mounting Style :
SMD/SMT
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Function :
LDO
Mounting :
Dropout Voltage1-Max :
0.38 V
Maximum Operating Temperature :
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Maximum Input Voltage :
5.5 V
Control Features :
Enable
Output Current1-Max :
0.2 A
Output Current :
0.2 A
Reach Compliance Code :
Compliant
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Output (Max) :
Number of Pins :
6
Supplier Device Package :
6-TMLF® (1.6x1.6)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Terminals :
6
JESD-30 Code :
S-PDSO-N6
Not Qualified
Technology :
CMOS
Package / Case :
6-UFDFN Exposed Pad
Current - Output :
150mA
Dropout Voltage :
180mV
Min Operating Temperature :
-40°C
Terminal Pitch :
0.5 mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Max Output Current :
200mA
Base Part Number :
MIC5367
Output Voltage1-Nom :
3.3 V
Number of Functions :
JESD-609 Code :
e4
Output Voltage1-Min :
3.201 V
Seated Height-Max :
0.6 mm
Mounting Type :
Supplier Package :
TMLF EP
Brand :
Voltage Dropout (Max) :
0.38V @ 150mA
Length :
1.6 mm
Datasheets
MIC5367-3.3YMT-TR
Microchip Technology MIC5367-3.3YMT-TR
[Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5367-3.3YMT-TR] Overview
Designed to operate at 3.3V with a current rating of 150mA, the MIC5367-3.3YMT-TR ensures consistent and reliable power delivery, even in demanding environments. Its compact 6-TMLF package facilitates seamless integration into space-constrained designs, offering unparalleled versatility without compromising performance.
[MIC5367-3.3YMT-TR] Features
  • Stable 3.3V Output Voltage
  • Maximum Output Current of 150mA