MIC5011BM-TR
Mfr.Part #
MIC5011BM-TR
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC GATE DRVR HI/LOW SIDE 8SOIC
Product Category :
Gate Drivers
Package Shape :
RECTANGULAR
Input Characteristics :
Standard
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
ECCN Code :
EAR99
Current - Peak Output (Source, Sink) :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Interface IC Type :
BUFFER OR INVERTER BASED MOSFET DRIVER
Base Product Number :
MIC5011
Output Characteristics :
TOTEM-POLE
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
High Side Driver :
Reach Compliance Code :
Compliant
Published :
Length :
4.9 mm
Base Part Number :
MIC5011
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gate Type :
N-Channel MOSFET
Supply Current-Max :
20 mA
Output Polarity :
TRUE
JESD-609 Code :
e0
Seated Height-Max :
1.879 mm
Terminal Position :
Dual
Number of Terminals :
8
Voltage - Supply :
4.75V~32V
HTS Code :
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Terminal Form :
Gull wing
Pin Count :
8
Driven Configuration :
High-Side or Low-Side
Logic Voltage - VIL, VIH :
2V 4.5V
Microchip Technology Inc
Supplier Device Package :
8-SOIC
Number of Drivers :
1
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn85Pb15)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
3.9 mm
Channel Type :
Single
Number of Functions :
1
Qualification Status :
Not Qualified
Temperature Grade :
Industrial
Input Type :
Non-Inverting
Technology :
CMOS
Rise / Fall Time (Typ) :
Terminal Pitch :
1.27 mm
Datasheets
MIC5011BM-TR
Introducing Gate Drivers Microchip Technology MIC5011BM-TR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~150°C TJ, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:MIC5011, MIC5011BM-TR pinout, MIC5011BM-TR datasheet PDF, MIC5011BM-TR amp .Beyond Gate Drivers Microchip Technology MIC5011BM-TR ,we also offer FAN3180TSX, DGD2104MS8-13, IRS2005STRPBF, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology MIC5011BM-TR
Gate Drivers Microchip Technology MIC5011BM-TR Overview
MIC5011BM-TR Features
This IC features a robust build that supports dual outputs for high-side and low-side driving, making it versatile for various applications. It is capable of handling peak output currents up to 500mA, which facilitates powerful and rapid switching. Additionally, the MIC5011BM-TR is designed with built-in protection features, including under-voltage lockout and thermal shutdown, enhancing its reliability and longevity in demanding environments.