MIC5366-3.3YC5-TR
Mfr.Part #
MIC5366-3.3YC5-TR
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SC70-5
Stock
92
In Stock :
92
Voltage Regulators - Linear
Minimum Operating Temperature :
Dropout Voltage :
155mV
Output Voltage1-Max :
3.399 V
Supplier Device Package :
SC-70-5
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e4
Pin Count :
5
Seated Height-Max :
1.1 mm
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Max Input Voltage :
5.5V
Min Current Limit :
200mA
Number of Outputs :
1 Output
Product Category :
LDO Voltage Regulators
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~125°C
HTS Code :
Voltage Dropout (Max) :
0.31V @ 150mA
Output Voltage :
3.3V
Current - Output :
150mA
Length :
2.025 mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Quiescent Current :
29 uA
Output Voltage1-Nom :
3.3 V
Polarity :
Positive
Min Output Voltage :
3.3V
Load Regulation :
1 %
Terminal Pitch :
0.65 mm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Dropout Voltage1-Max :
0.31 V
Min Operating Temperature :
-40°C
Terminal Form :
Gull wing
Output Current :
150 mA
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Mount :
Max Output Current :
150mA
Brand :
Microchip Technology / Atmel
PSRR :
80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Voltage - Output (Max) :
Number of Terminals :
5
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Package Shape :
RECTANGULAR
Number of Functions :
Min Input Voltage :
2.5V
Mounting Style :
SMD/SMT
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Max Operating Temperature :
125°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Output Configuration :
Positive
Lead Free :
Lead Free
Microchip
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Output Voltage1-Min :
3.201 V
Package / Case :
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Width :
1.25 mm
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Output Current1-Max :
0.15 A
Datasheets
MIC5366-3.3YC5-TR
Microchip Technology MIC5366-3.3YC5-TR
[Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5366-3.3YC5-TR] Overview
Designed to deliver a stable output voltage of 3.3V with a maximum current of 150mA, the MIC5366-3.3YC5-TR ensures consistent performance across a wide range of operational conditions. Its compact SC705 package enhances versatility, making it ideal for applications where space is at a premium.
[MIC5366-3.3YC5-TR] Features
  • Output Voltage: 3.3V
  • Maximum Current: 150mA